Zihninizi Meditasyon İle Dinlendirin

  • 1 Star
    Loading...

Yüzyıllardır Dünya üzerinde var olan Meditasyon, aklımıza hep bağdaş kurup ‘ommmmm’ sesi çıkartmak olarak gelse de aslında ruh, beden ve zihin sağlığı açısından yapılan bir egzersiz çeşididir. Stresi minimuma indirgeme ve verimliliği arttırma amacıyla yapılan bu egzersiz kesinlikle bir inanç sistemi veya yöntemi değildir. Eş zamanlı olarak beden, ruh ve zihne şifa olan bu egzersiz çeşidi, düzenli olarak yapıldığında daha mutlu ve sakin olmamıza fayda sağlamaktadır.

Zihninizi boşaltın

Meditasyon Nedir?

İnsanların iç huzurunu, sükûnetini ve kişinin özüne inmesine ulaşım sağlayan bu zihin toparlama tekniği özellikle doğu kültüründe önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda Dünya üzerinden oldukça popüler hale gelen bu uygulama birçok kültür ve din çeşidinde uygulanmaktadır.

Nasıl Meditasyon Yaparım?

En önemli noktası doğru nefes almak olan bu egzersizde, zihin boşaltılması yapılmalıdır. Zihin boşaltmayı öğrendiğini anda daha çok huzura erecek ve farkındalık kazanacaksınız. O huzura eriştiğiniz zaman anda kalabilmeyi öğrenmek gerekmekte ve bunun sonucunda hayata karşı yenilenme ve net bir hayat görüşüne sahip olabilirsiniz. Amacı zihni gereksiz şeylerden arındırarak manevi mutluluğa ve huzura ulaştırmak olan bu egzersiz her geçen gün Ülkemizde daha da yaygınlaşmaktadır.

İlk başladığınız zamanlarda zihninizin sürekli başka şeylere kayabileceğiniz ve ne kadar asileşebileceğini gördüğünüz bu uygulama zamanla zihninizi toplamanıza ve düşüncelerden uzaklaşmanıza izin verecektir. Sadece bağdaş kurarak yapılmayan bu uygulama hakkında sizlere birkaç bilgi verelim istedik.

Huzura kavuşun

Duruş: İstediğiniz şekilde yapabileceğiniz Meditasyon da dikkat etmeniz gereken en önemli şey baş ve omuriliğinizi dik olmasıdır. Bedeni dengeye alarak zihin dengesine daha rahat ulaşabilir, zihninizi daha rahat açabilirsiniz.

Odak: İlk başlarda odaklanma sorununu çok sık yaşayacağınız bu uygulamada, istediğiniz düşüncelere odaklanamayacak, birçok farklı düşünce peşinde dönüp duracaksınız. Yılmadan devam ederek zamanla bu odak noktanızı oluşturabilir ve daha hızlı bir şekilde iç huzurunuza ulaşabilirsiniz.

Nefes: Birçok kişinin odak noktası olarak kullandığı nefes, kendinizi sabitlemek için kullanacağınız en iyi yöntemlerden birisidir. Egzersiz sırasında kendini kasmadan ve nefesinizi doğal akışına bırakarak egzersize devam edebilirsiniz. Eğer odaklanma da çok zorluk yaşıyor iseniz nefeslerinizi sayabilir, ana tutunmakta daha başarılı olabilirsiniz.

Hayatı daha berrak görün

Düşünce: Zorla kafanızdan düşünceleri atmak yerine onları kabullenmek sizin için daha faydalı olacaktır. Bir süre sonra onlardan uzaklaşmayı öğrenecek ve onları kibarca ret edebileceksiniz.

Sessizlik: Sakin ve dingin bir ortamda daha rahat odaklanabilir ve daha çok dinlenebilirsiniz. İlk zamanlarda 10 dakika olarak başlayabileceğiniz bu uygulamanın süresini zamanla daha da arttırabilirsiniz.

Yüzlerce farklı teknikte karşımıza çıkan egzersizin, Mantra, Doğa, Nesne odaklı, Zihin serbest bırakma teknikleri bulunmaktadır. Zamanla yapmaktan zevk alacağınız Meditasyon ile kendinize hâkim olmayı ve hayata daha farklı pencerelerden bakmayı öğrenebilir ve iç huzurunuza kavuşabilirsiniz.

Meditasyon ile iç huzura kavuşun

Meditasyon İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha rahat bir şekilde egzersiz yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç şey mevcuttur. Bunlar;

-Egzersiz sırasında uyumamak için mideniz çok doluyken başlamamalısınız.

-Uygulama öncesi sıcak bir duş alarak veya yeşil çay içebilir, kaslarınız gevşetebilirsiniz.

-Uygulama esnasında rahat kıyafetler giyerek vücudunuzu sıkmamalısınız.

Meditasyon esnasında isterseniz müzik dinleyebilir, mum veya tütsü yakabilirsiniz.